МОТИВАЦІЙНІ ЧИННИКИ ПРОФЕСІЙНОГО БЛАГОПОЛУЧЧЯ ПРАЦІВНИКІВ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ УКРАЇНИ З НАДЗВИЧАЙНИХ СИТУАЦІЙ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2311-8458/2024-1-7Ключові слова:
професійна мотивація, професійне благополуччя, працівники Державної служби України з надзвичайних ситуаційАнотація
У статті представлено результати теоретичного аналізу та емпіричного дослідження проблеми мотиваційних чинників професійного благополуччя працівників Державної служби України з надзвичайних ситуацій (ДСНС). Встановлено, що проблема професійного благополуччя фахівців цієї категорії досліджена недостатньо, як вітчизняними, так і зарубіжними науковцями. Вчені, що вивчають проблему професійного благополуччя, фокусуються в тому числі на факторах, які його обумовлюють, ризиках його порушення, що виникають у зв’язку із специфікою професійної діяльності. Основними рисами діяльності працівників Державної служби України з надзвичайних ситуацій є велика відповідальність, робота в складних умовах, необхідність швидкого реагування та ухвалення рішень, командна співпраця, фізичні та емоційні навантаження, а також необхідність постійного навчання. Ці особливості роботи вимагають від працівників високого рівня психологічної готовності, професійної компетентності та відчуття професійного задоволення. Емпіричне дослідження професійної благополуччя та мотивації показало, що працівники ДСНС мають середньо-високий рівень професійного благополуччя та переважно автономний тип мотивації. Це означає, що працівник виконує свої обов’язки та досягає цілей за власним бажанням та переконаннями, а не через зовнішній тиск чи очікування винагороди. Основні ознаки автономної мотивації включають внутрішню самоорганізацію, самомотивацію і бажання досягати успіху. Вона сприяє підвищенню задоволення від роботи, ефективності та самореалізації, оскільки працівник відчуває контроль над своїми діями та приймає рішення відповідно до власних потреб і цінностей. Результати кореляційного аналізу дозволяють констатувати, що мотиваційними чинниками професійного благополуччя працівників ДСНС України є внутрішня, інтегрована, ідентифікована та автономна професійна мотивація.
Посилання
Боснюк В. Можливості розвитку суб’єктивного благополуччя у працівників ризиконебезпечних професій. Проблеми екстремальної та кризової психології. 2022. № 2–4. С. 5–15.
Назаров О. Психологія діяльності рятувальника: зміст та проблеми для обговорення. Проблеми екстремальної та кризової психології. 2022. № 2 (4). С. 30–38.
Войтенко О. В. Проблема суб᾽єктивного професійного благополуччя особистості у сучасній психології. Вісник Національного університету оборони України. 2022. № 5 (69). С. 12–20.
Кашлюк Ю. І. Основні чинники, які впливають на психологічне благополуччя особистості. Проблеми сучасної психології. 2016. Вип. 34. С. 170–186.
Пахоль Б. Є. Ієрархія чинників професійного благополуччя в різних професійних групах. Український психологічний журнал. 2019. № 2 (12). С. 131–146.
Diener E. The remarkable changes in the science of subjective wellbeing. Perspectives on Psychological Science. 2013. № 8. Р. 663‒666.
Ryff C., Keyes C. The structure of psychological well-being revisited. Journal of Personality and Social Psychology. 1995. № 69(4). Р. 719–727. http://dx.doi.org/10.1037/0022-3514.69.4.719.