РОЗВИТОК ПСИХОЛОГІЧНОЇ СТІЙКОСТІ В РОБОТІ З ОБРАЗАМИ ТА ВІЗУАЛІЗАЦІЄЮ В У МОВАХ ВОЄННИХ ДІЙ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2311-8458/2023-1-3

Ключові слова:

психологічна стійкість, робота з образами, візуалізація, самопізнання, турбота про себе.

Анотація

Анотація. Статтю присвячено теоретичному аналізу психологічної стійкості, що являється однією із умов турботи про себе у важкі періоди воєнного стану. З’ясовано сутність та способи розвитку психологічної стійкості через комплекс психологічної роботи з візуалізацією та образами. Вказано, що формування навичок, необхідних для збереження психологічного здоров’я у стресових умовах війни, забезпечує психологічну стійкість, дають перспективу у майбутньому турбуватися про себе та бути стресостійким за будь-яких важких подій. Розглянуто провідні принципи у роботі з образами та візуалізацією за Вільямом Стюартом, що навчають екологічному використанню цих технік з вразливими верствами населення, що постраждали від воєнної агресії. Висвітлено еволюцію поглядів науковців щодо роботи із візуалізацією та образами. Виявлено, що використання цих методів у різних психологічних підходах потребують різних якостей та навичок, та зміст залишається єдиним. Самопізнання особистістю себе, вільний вираз себе і свого запиту, креативний розвиток, творчість, вираження бажань та почуттів в комплексі сприяють розслабленню психіки і організму в цілому. Авторами статті представлено результати досвіду застосування вправ візуалізації та роботи з образами з метою дослідження власного Я, розвитку психологічної стійкості та піклування про власний внутрішній світ та психологічне здоров’я. Деталізовано особливості використання арттерапевтичних методів дослідження особистості, що сприяють зміцненню психологічної стійкості в умовах війни. У статті також наголошується на ефективності використання арттерапевтичних методів у пізнанні та підтримці з низкою людських проблем, що сприяють кращому розумінню себе і своїх потреб, а також пошуку внутрішніх опор та ресурсів, що забезпечують якісну здорову життєдіяльність. Визначено перспективи подальшого наукового дослідження роботи з образами та технікою візуалізації, які надають можливість безпечним екологічним чином досліджувати глибинні частини нашого несвідомого, що зміцнюють при усвідомленні психологічну стійкість.

Посилання

Дружиніна І. Проективна методика «Містечко». Психолог. Шкільний світ: Всеукраїнська газета. Київ : Шкільний світ, 2009. № 35. С. 7–10.

Стюарт В. Робота з образами та символами в психологічному консультуванні / переклад з англ. Н. А. Хмелик. Київ : Незалежна фірма «Клас», 1998. 223 с.

Франкл В. Людина у пошуках справжнього сенсу. Психолог у концтаборі. Харків, 2016. 160 с.

Калька Н. М., Легка А. І. Використання арт-терапевтичних технік для роботи з ресурсними станами (з досвіду застосування техніки «я-електроприлад»). Як вижити у світі, де дорослі «з’їхали з глузду»? Збірник тез IV Міжнародної науково-практичної конференції. 4–5 червня, Львів – Тернопіль, 2022. С. 97–100.

Підлипна Л. Терапія Мистецтвом. Івано-Франківськ, 2009. С. 8–14.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-26