ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ВІДТЕРМІНОВАНОГО ВПЛИВУ ДИТЯЧИХ ПСИХОТРАВМ НА ПСИХІЧНИЙ СТАН ОСОБИСТОСТІ У ДОРОСЛОМУ ВІЦІ
Ключові слова:
особистість, психотравма, фізичне та сексуальне насильство над дітьми, ПТСР.Анотація
Аргументовано необхідність аналізу проблеми насильства над дітьми та наведено результати емпіричного дослідження психологічних особливостей відтермінованого впливу дитячих психотравм на психічний стан особистості у дорослому віці. Емпірично доведено: дитина, яка спостерігала насильство над матірʼю, стає у дорослому віці більш схильною до агресивної поведінки як способу компенсації своєї тривожності й недовіри до світу; сексуальне насильство над дітьми повʼязане з фізичним насильством над ними; жінки значно частіше порівняно з чоловіками потрапляють під вплив сексуального насильства; в занедбаних дітей у дорослому віці частіше виникають негативні думки про себе, комплекси меншовартості та параноїдальні стани як наслідок перенесення в доросле життя оцінних суджень у дитинстві стосовно себе.
Посилання
Тарабрина Н. В. Практикум по психологии посттравматического стресса. СПб.: Питер, 2001. 240 с.
Василюк Ф. Е. Психология переживання. Анализ преодолення критических ситуаций. М.: МГУ, 1984. 200 с.
Кириленко Т. С. Пошук гармонії. Емоційні переживання та стани особистості. К.: КНУ, 2004. 100 с.
Левін П. Зцілення від травми. М.: Вісь, 2011. 128 с.
Васильева Н. Л. Теория и методология современного детского психоанализа. СПб.: Изд-во С.-Петерб.ун-та, 2005. 160 с.
Зливков В. Л., Лукомська С. О., Федан О. В. Психодіагностика особистості у кризових життєвих ситуаціях. К.: Педагогічна думка, 2016. 219 с.
Бьюндженталь Дж. Искусство психотерапевта. 3-е междунар. издание; пер. с англ. и общ. ред. М. Р. Мироновой. СПБ.: Питер, 2001. 304 с.
Трубицина Л. В. Процесс травмы. М.: Смысл; ЧеРо, 2005. 218 с.
Шаллан И. Шкала оценки тяжести воздействия травматического события Горовица. Практична психологія та соціальна робота. 1999. № 8. С. 25.