ДОСЛІДЖЕННЯ ПСИХОЕМОЦІЙНИХ СТАНІВ ОСОБИСТОСТІ ПІД ВПЛИВОМ СТРЕСОГЕННИХ ФАКТОРІВ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2311-8458/2023-2-2Ключові слова:
психоемоційний стан, психічний стан, емоційний стан, стресогенні фактори, воєнний станАнотація
У статті проаналізовано погляди науковців на поняття психоемоційного стану та викладено найбільш актуальне визначення поняття «психоемоційний стан». Встановлено, що повномасштабне вторгнення викликало значні зміни у психоемоційних станах українців. Така ситуація стала складним випробуванням для психіки людей, спричинила поглиблення життєвих криз та появу складних емоційних станів, вплинула на якість життя і благополуччя, що не могло не позначитись на психоемоційному стані громадян України загалом. Мета – дослідити переважаючі психоемоційні стани особистості під впливом психоемоційних станів, зокрема в умовах воєнного стану. Матеріали та методи. Для проведення емпіричного дослідження нами було використано методики: «Шкала задоволеності життям», «Методика діагностики самооцінки та рівня домагань», «Визначення життєвих цілей та цінностей особистості», а також анкетування, спрямоване на визначення переважаючих психоемоційних станів. У дослідженні взяли участь 268 осіб віком від 19 до 35 років, з них – 145 жінок та 123 чоловіки. На такому етапі поділу за статтю чи віком не здійснювалось, оскільки це не було предметом нашого дослідження. Результати. Найбільш вираженими серед учасників дослідження є гнів, сум, агресія, натхнення, значимою цінністю серед досліджуваних є безпека та захищеність, важливими на сьогодні є такі цілі та цінності, як здоров’я, воля, відкритість та демократія, служіння людям, влада та вплив, автономність, матеріальне забезпечення, спостерігаються показники самооцінки та рівня домагань вище середнього. Також встановлено, що в умовах воєнного стану задоволеність життям часто визначається навіть забезпеченням базових потреб. Висновки. Психоемоційний стан особистості залежить не лише від самих стресогенних чинників, а й від особистісних якостей особистості. Перспективним вважаємо також дослідження рівня стресостійкості, емоційного інтелекту, рівня тривожності.
Посилання
Вавринів О.С. Взаємозв’язок емпатії та готовності до ризику у майбутніх рятувальників. Теорія і практика сучасної психології : збірник наукових праць. Запоріжжя : Класичний приватний університет, 2019. Вип. 5. С. 187–190.
Ковальчук З.Я. Негативні психічні стани військовослужбовців, що отримали бойовий стрес. Актуальні проблеми екстремальної та кризової психології : збірник тез Міжнародної науково-практичної конференції / відп. ред. Коваль В.О. Дніпро : Дніпроп. держ. ун-т внутр. справ. 2022. С. 27–31.
Попович І.С. Дослідження психоемоційних станів педагогів у ковідний період. Становлення особистості професіонала у постковідному просторі : збірник матеріалів доповідей учасників Міжнародної науково-практичної конференції. Мукачево : Вид-во МДУ, 2022. С. 118–121.
Kulchytska A., & Polikarchyk S. Psychological analysis of the problems of psycho-emotional states of individuals in the conditions of separation. Psychological Prospects Journal, (41), 2023. Р. 133–145. https://doi.org/10.29038/2227-1376-2023-41-kyl.