СОЦІАЛЬНО-ПСИХОЛОГІЧНІ ОСОБЛИВОСТІ ОРГАНІЗАЦІЇ ДИСТАНЦІЙНОГО НАВЧАННЯ В ЗАКЛАДАХ ПОЗАШКІЛЬНОЇ ОСВІТИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2311-8458/2023-1-12Ключові слова:
вихованець, позашкільна освіта, Центр творчості дітей та юнацтва Галичини (м. Львів), освітня програма, дистанційне навчання, особистість керівника гуртка позашкільної освіти, модель та методика впровадження дистанційної форми навчання.Анотація
Анотація. Стаття присвячена актуальному питанню дослідження психолого-педагогічних умов розвитку та збереження системи позашкільної освіти у сьогочасних умовах військового стану в Україні. Досліджено особливості організації дистанційного навчання в закладі позашкільної освіти, розроблено модель та методику впровадження її на прикладі діяльності Центру творчості дітей та юнацтва Галичини (м. Львів). Актуальність дослідження обґрунтовується реаліями сьогодення, що виникли під час пандемії у світі та з початком війни з росією в Україні. Тут як ніколи стає животрепетним прийняття правильних і продуктивних менеджерських рішень у вирішенні складної ситуації організації дистанційного навчання у сфері позашкілля, де раніше навіть не вважали за можливе впроваджувати дистанційну форму навчання. Визначним є непереривність освітнього процесу дітей та молоді у розширенні й заглибленні їхніх знань, розвитку творчих, науково-технічних, спортивних здібностей, незважаючи на всі складності життєвої ситуації, що виникли в Україні у 2019–2023 роках. Авторка зазначає, що однією із важливих компетентностей під час проведення дистанційного навчання є володіння інформаційними навичками подачі матеріалу, вміння здійснювати публічні виступи. Потрібно володіти ситуацією виступу, можливого застосування імпровізації, акторськими здібностями, культурою мови. Організація дистанційного навчання в закладі позашкільної освіти вимагає від керівників гуртків розвитку інформаційної компетентності, що складається з уміння здійснювати публічні виступи. Крім того, важливим є розвиток таких компетентностей, як: визначення цілеспрямованості, планування, аналіз, рефлексія, самооцінка; комунікативність; саморозвиток і самоосвіта; критичне мислення; співробітництво; толерантність і виваженість розв’язання проблем, конфліктних ситуацій; чітке висловлювання своїх думок та вибудовування їх у правильній послідовності; вміння довго і безперервно говорити на будь-яку тему, впевнено почуватися під час будь-якого спілкування. Усі вони розвиваються з досвідом публічних виступів, які необхідно практикувати у різних ситуаціях та формах. Ефективність організації умов впровадження дистанційного навчання позашкільної освіти як невід’ємного і важливого складника системи освіти України у статті досліджено експериментально за визначеними критеріями, показниками та засобами.
Посилання
Стратегія розвитку позашкільної освіти. / за ред. проф. О. Биковської. Київ : ІВЦ АЛКОН, 2018. 96 с.
Інноваційні технології в сучасному просторі. Збірник матеріалів Всеукраїнського семінару- практикуму. Львів – Броди, 23–24 листопада 2021 р. / упоряд. Н. Воляник. О. Плахотнюк. Броди : Видавництво «Просвіта», 2022. 156 с.
Міністерство освіти і науки України. URL : https://mon.gov.ua/ua.
Телеграм-канал Міністра освіти і науки Сергія Шкарлета. URL: https://t.me/SerhiyShkarlet/1386