ЗВ’ЯЗОК КОМУНІКАТИВНИХ УСТАНОВОК МАЙБУТНІХ УЧИТЕЛІВ ІЗ ТИПАМИ ЇХ СТАВЛЕННЯ ДО ЛЮДЕЙ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2311-8458/2023-1-11Ключові слова:
комунікативна установка, майбутні вчителі, типи міжособистісної взаємодії.Анотація
Анотація. Статтю присвячено теоретичному аналізу комунікативної установки та емпіричному дослідженню зв’язку комунікативних установок майбутніх учителів з певними типами ставлення до людей з точки зору з’ясування їхньої ролі (конструктивної або деструктивної) в налагодженні та підтримці контактів з партнерами по спілкуванню. Проведено предметний аналіз поняття «комунікативна установка» як інтелектуальної та афективної налаштованості суб’єкта на певне ставлення до окремих типів людей. Констатовано, що комунікативні установки є психологічним базисом комунікативних властивостей особистості та виявляються у стратегіях, стилях поведінки і манері триматися, а також у суб’єктивних оцінках ситуацій. Досліджувана вибірка майбутніх учителів показала, що в більшості студенти мають комплекс інтолерантних комунікативних установок (усі показники комунікативної установки завищені майже вдвічі). Особливо на фоні загальної негативної комунікативної установки виділяються завуальована та відкрита жорстокість, що суттєво знижує адаптивні можливості досліджуваних. Результати за методикою Т. Лірі свідчать, з одного боку, про високу мотивацію досягнення та виражену тенденцію до лідерства і спонтанної самореалізації в міжособистісних стосунках, а з іншого – про бажання майбутніх учителів бути приязними та досягати гармонії в міжособистісних стосунках. Числове значення конструкту «приязність» більше ніж удвічі перевищує «домінування», що вказує на просоціальну орієнтацію майбутніх учителів та значну поширеність серед них конформного, конвенціонального та альтруїстичного типів міжособистісної взаємодії. Кореляційний аналіз негативної комунікативної установки показав помірний негативний зв’язок при р ≤ 0,05 з «поступливістю» (r= -0,32), «залежністю» (r= -0,35), «конформізмом» (r= -0,31) і «альтруїзмом» (r= -0,34), що вказує на можливі проблеми з витісненою жорстокістю у ставленні до певних категорій людей, що може негативно позначатися на міжособистісних стосунках, робити їх поверховими, блокувати їх спонтанність.
Посилання
Берн Е. Ігри, у які грають люди. Харків : Клуб сімейного дозвілля. 2017. 255 с.
Горянська А.М. Комунікативна толерантність студентів педвузу через призму гендерного аналізу. Наукові записки Рівненського державного гуманітарного університету. Серія «Психологія» : збірник наукових праць. Рівне : РДГУ. 2006. Вип. 33. С. 46–49.
Ламаш І.В., Стогній Д.І. Специфіка комунікативних настановлень української, вірменської, азербайджанської та польської молоді. Науковий вісник Херсонського держуніверситету. Серія : Психологічні науки. 2017. Вип. 5(1). С. 165–170.
Хохліна О. П., Помиткіна Л. В. Стильові особливості спілкування студентів та їх психологічна зумовленість. Соціальні комунікації в освітньому просторі: теоретичні та прикладні аспекти. Талком. 2020. С. 63–77.
Орбан-Лембрик Л. Е. Соціальна психологія : посібник. Київ : Академвидав. 2003. 448 с.