ОСОБЛИВОСТІ СОЦІАЛЬНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ОСОБИСТОСТІ У ВЕКТОРІ ЇЇ СОЦІАЛЬНОЇ ПОВЕДІНКИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2311-8458/2023-1-9

Ключові слова:

особистість, соціальна відповідальність, соціальна поведінка, структура соціальної відповідальності.

Анотація

Анотація. У статті розкрито особливості соціальної відповідальності особистості у векторі її соціальної поведінки. Визначаються основні аспекти проблеми дослідження соціальної відповідальності як якісної характеристики особистості та наводяться результати теоретичного огляду підходів до розуміння феномена соціальної відповідальності як основних методологічних положень, що визначили напрям його вивчення. Уточнюється теоретико-методологічна основа для практичного дослідження соціальної відповідальності суб’єкта професійної діяльності соціономічного профілю. Наводяться результати емпіричного дослідження соціальної відповідальності особистості за такими параметрами, як: готовність приймати на себе відповідальність за зміни в особистості партнера по спілкуванню та міра відповідальності за ці зміни. Розглядається проблема соціальної відповідальності у сучасних умовах, де збільшилася кількість ситуацій, за яких над людиною, крім власної совісті, немає іншого контролю, і лише відповідальність є фундаментом внутрішньої мотивації та соціальної поведінки особистості. Структурний зміст соціальної відповідальності представляє взаємозв’язок трьох компонентів. Ціннісно-нормативний компонент включає мотиваційний параметр, що відображає прагнення особистості до діяльності, спрямованої на соціально значущий результат, на переважання внутрішньої мотивації, пов’язаної з цінністю професії. Афективно-емпатійний компонент є здатністю зрозуміти себе і оточуючих. Наявність емоційного параметра свідчить про усвідомлене емоційне ставлення до власної поведінки, професійної діяльності. Організаційно-комунікативний компонент представляє реалізацію відповідальності. Динамічний параметр заснований на тому, що особистість у своєму розвитку має пройти шлях від виконавця до суб’єкта діяльності. Регуляторний параметр полягає у схильності до інтернальності. Результативний передбачає націленість на предметний результат, здатність утримувати вибрану лінію поведінки. Представлено структуру, зміст та експериментально перевірено методику формування соціальної відповідальності особистості.

Посилання

Грищук В. К. Соціальна відповідальність. Львів : Львівський державний університет внутрішніх справ, 2012. 152 с.

Корчевна Л., Новіков В., Домницька В., Жогло В. Аналіз розвитку систем управління соціальною відповідальністю бізнесу підприємства та проблеми їх упровадження в Україні. Стандартизація, сертифікація, якість. 2009. № 3. С. 50–53.

Полякова О. М., Кас П. Ю. Особливості формування і розвитку соціальної відповідальності підприємств в Україні. Вісник економіки транспорту і промисловості. 2010. № 32. С. 284–289.

Царик І. М. Міжнародний досвід регулювання соціальної відповідальності та перспективи його застосування в Україні. Науковий вісник ЧДІЕУ. 2010. № 2(6). С. 182–188.

Швець Л.І. Витрати соціально відповідальної діяльності. Вісник ЖДТУ. 2011. № 2 (56). С. 163–168.

Новікова О.Ф., Дейч М.Є., Панькова О.В. та ін. Діагностика стану та перспектив розвитку соціальної відповідальності в Україні (експертні оцінки) : монографія. НАН України. Донецьк, 2013. 250 с.

Колот А. Соціальна відповідальність людини як чинник стійкої соціальної динаміки: теоретичні засади. Україна: аспекти праці. 2011. № 3. С. 6.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-10-26