СУБ’ЄКТИ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ У ВИКОНАВЧОМУ ПРОВАДЖЕННІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2311-8040/2024-2-4

Ключові слова:

державний та приватний виконавець, стягувач, боржник, виконавче провадження, виконавчі процесуальні правовідносини, примусове виконання судових рішень, юридична відповідальність, Єдині та державні реєстри, електронні докази

Анотація

У статті на підставі комплексного системного аналізу чинного законодавства розглянуто суб’єкти відповідальності у виконавчому провадженні. Об’єктом дослідження є правовідносини, що виникають у зв’язку з протиправною поведінкою суб’єктів виконавчого провадження та притягнення їх до юридичної відповідальності. Предметом дослідження є суб’єкти відповідальності виконавчого провадження. Вказано, що відповідальність у виконавчому провадженні – міжгалузеве явище, яке охоплює всі заходи юридичної відповідальності, що застосовуються до боржника та інших суб’єктів виконавчого провадження у зв’язку з виконанням вимог виконавчих документів. Відповідальність у виконавчому провадженні покликана забезпечити рішення єдиного завдання виконавчого провадження – правильне та своєчасне виконання виконавчого документа задля досягнення мети галузі правового регулювання, виходячи з норм якої виник обов’язок цивільних, адміністративних тощо. Відповідальність у виконавчому провадженні диференційована залежно від того, щодо якого суб’єкту застосовується: до боржника чи іншим суб’єктам. Оскільки порушення виконавчого провадження є наслідком протиправної поведінки боржника, його ухилення від самостійного виконання вимоги виконавчого документа у порушеному виконавчому провадженні не становить особливої протиправності. Застосовувані до боржника заходи відповідальності у виконавчому провадженні повинні не так карати неправомірну поведінку ретроспективно, як перспективно спонукати до виконання вимог виконавчого документа боржником. Відповідальність інших суб’єктів виконавчого провадження, крім боржника, значних особливостей стосовно загальних юридичних режимах, у яких застосовується, немає.

Посилання

Про виконавче провадження: Закон України від 02.06.2016 р. № 1404-VIII. URL. https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1404-19#Text

Булик І. Л. Класифікація суб’єктів адміністративно-правового забезпечення виконавчого провадження в Україні. Київський часопис права. 2021. № 2. C. 53–59.

Малярчук Л., Снідевич О. Суб’єкти виконавчого провадження: законопроектні новели. Підприємництво, господарство і право. 2020. № 8. С. 42–47.

Сергієнко Н. А. Виконавчий процес (як діяльність): поняття та ознаки. Вчені записки ТНУ імені В.І. Вернадського. Серія: юридичні науки. 2020. Том 31 (70). № 4. С. 50–55.

Мелех Л. Правосуб’єктність учасників цивільних та господарських правовідносин на стадії виконавчого провадження. Наукові перспективи. 2023. № 7 (37). С. 467–480.

Бортник Н. П., Єсімов С. С. Правова регламентація заходів адміністративно-процесуального примусу. Соціально-правові студії. 2021. Випуск 3 (13). С. 28–34.

Єсімов С. С. Превентивне регулювання: теоретичні аспекти. Соціально-правові студії. 2020. Випуск 3 (9). С. 40–47.

Фурса С. Я., Фурса Є. І. Теорія виконавчого процесу та її понятійний апарат. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету. Серія право. 2021. Випуск 64. С. 346–351.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-07-01

Номер

Розділ

ЦИВІЛЬНЕ ПРАВО І ПРОЦЕС; СІМЕЙНЕ ПРАВО; МІЖНАРОДНЕ ПРИВАТНЕ ПРАВО