ІСТОРИКО-ПРАВОВИЙ ВИМІР ТА СУЧАСНИЙ РОЗВИТОК ОСВІТНЬОГО ЖІНОЧОГО РУХУ В У КРАЇНІ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2311-8040/2024-1-24Ключові слова:
жіночий рух, освіта, історичний аспект, правовий аспект, гендерна рівність, рівні можливості, жіночі права, гендерна дискримінаціяАнотація
Жіночий рух та освіта в Україні мають вирішальне значення для забезпечення гендерної рівності та розвитку суспільства. Стаття присвячена аналізу історичного, правового аспекту та сучасному розвитку жіночого руху в Україні. Історичний аспект розглядає роль жіночого руху у формуванні жіночої ідентичності та боротьбі за рівність. Від початку ХХ століття жінки активно виступали за свої права, включаючи доступ до освіти та можливість професійного розвитку. Зроблено огляд ключових подій та особистостей, які вплинули на розвиток жіночого руху в Україні. Правовий аспект аналізує законодавство, що визначає права та можливості жінок у сфері освіти. Розглядаються конституційні норми, закони та міжнародні конвенції, спрямовані на забезпечення гендерної рівності у системі освіти та протидію дискримінації. Аналізуються досягнення та проблеми, пов'язані з правовим захистом жінок у сфері освіти. Сучасний розвиток жіночого руху та освіти в Україні розглядається через призму сучасних ініціатив та проектів, спрямованих на підтримку жінок у сфері освіти, їх лідерського потенціалу та розширення можливостей. Аналізуються сучасні виклики, з якими стикаються жінки, такі як гендерні стереотипи, нерівність у платі за працю та обмежені можливості професійного зростання. Підкреслюється важливість сприяння активної участі жінок у прийнятті рішень у сфері освіти та формуванні політик, спрямованих на забезпечення гендерної рівності. Ключовою метою статті є розкриття історичного, правового та сучасного аспектів жіночого руху та освіти в Україні. Аналізуючи минуле, ми розуміємо складності та досягнення, які дали поштовх до розвитку жіночого руху. Вивчаючи правовий контекст, ми розглядаємо законодавчі засади та виклики, що впливають на рівність у сфері освіти. Підкреслюючи сучасний розвиток, ми акцентуємо увагу на ініціативах та проектах, спрямованих на підтримку жінок у сфері освіти та розвитку їх лідерського потенціалу.
Посилання
Буткалюк В. А. Вплив неолібералізму на становище трудящих жінок в Україні. Соціальні виміри суспільства. Збірник наукових праць. 2015. С. 149–164.
Комарова А. І. Жінки і правова держава, громадянське суспільство в Україні: питання методології, теорії і практики. Аналітичні розробки, пропозиції наукових і практичних працівників. Міжвідомчий науковий збірник. Київ, 2001. Том. 23. С. 648.
Патлах І. М. Гендерний баланс як стабілізуючий фактор політичного розвитку суспільства. Жінка в Україні. К., 2021. С. 240.
Романишин Л. Жіночий рух України кінця 80-х – початку 90-х років ХХ ст. Наукові записки. Серія: Історія. Тернопіль: Вид-во ТНПУ ім. В. Гнатюка. 2016. С. 91–95.
Конвенція «Про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок» від 18 грудня 1979 року. Права людини: основні міжнародно-правові документи / Упоряд. Ю. А. Качуренко. К.: Наукова думка, 1989. С. 136–150.
Передвиборча програма Всеукраїнської партії жіночих ініціатив. Голос України. 1998. С. 4.
Статут регіональної громадсько-політичної спілки жінок «Солідарність»: Проект: Освіта. 1995. С. 15.
Хартія жіночої солідарності: Прийнято на ІІІ-му з’їзді партії «Солідарність жінок України». Голос України. 1999. С. 11.
Блага В. В., Благой В. В., Тихомирова А. О. Гендерна дискримінація як перешкода на шляху до розвитку нації. URL: http://global-national.in.ua/archive/21-2018/26.pdf.
Когут І. Чим відрізняються жінки і чоловіки: про гендерну (не)рівність у вищій освіті. URL: http://www.cedos.org.ua/uk/discrimination/chym-vidrizniaiutsia-zhinky-i-choloviky-pro-hendernu-nerivnist-u-vyshchii-osviti від 7.05.2017.
Громадська організація «Феміністична Майстерня Львів». URL:https://femwork.org/.
Жіночий правозахисний центр «Ла Страда-Україна». URL:https://la-strada.org.ua/.
Жіночий форум «Україна». URL:https://forum.businesswoman.org.ua/.