КОГНІТИВНІ ТА ПОВЕДІНКОВІ МЕТОДИ ЯК ЕФЕКТИВНИЙ СПОСІБ ПІДТРИМКИ ПСИХОЛОГІЧНОЇ СТІЙКОСТІ ВІЙСЬКОВОСЛУЖБОВЦІВ ПІД ЧАС БОЙОВОГО СТРЕСУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2311-8458/2024-2-2

Ключові слова:

бойовий стрес, військовослужбовці, психологічна стійкість, психологічна підготовка, когнітивно-поведінкова терапія

Анотація

Бойова діяльність має такі несприятливі наслідки, як дезорганізація поведінки, гальмування навичок, дезадаптивні реакції, труднощі з увагою та пам’яттю, імпульсивні дії, що порушують боєздатність і викликають значні фізіологічні зміни. Готовність солдата та успішність виконання завдання залежать від психологічної стійкості, адаптації елементів бою, боротьби зі стресом, швидкої адаптації. Оцінка стійкості передбачає розуміння поведінкових, емоційних і когнітивних механізмів, вирішальних для подолання труднощів. Когнітивно-поведінкова терапія (КПТ) бореться з викривленим сприйняттям і реакціями при психічних розладах, сприяючи реалістичному мисленню, емоційній стабільності та навичкам вирішення проблем, що робить її життєво необхідною для психологічної підтримки та підготовки бійців. Стаття обговорює емпіричне дослідження психологічної стійкості військовослужбовців спеціального поліцейського підрозділу під час бойового стресу. Вона передбачає, що використання інструментів когнітивно-поведінкової терапії в роботі психолога підрозділу підвищить адаптивність бійців до бойового стресу, що призведе до збільшення психологічної стабільності. Дослідження показують зниження суб’єктивної оцінки інтенсивності бойового стресу у вивченій групі. Учасники сприймали умови служби як маючи низьке навантаження, енерговитрати, ризики та помірну мобілізацію. Крім того, заявили про періоди релаксації та зменшену чутливість до спускових механізмів. Порівняно з контрольною групою, вивчена група також проявила зменшену нейропсихологічну нестабільність, що зменшує ймовірність збоїв. Прогнозування успішних професійних результатів дозволяє класифікувати працівників у групи I або II з «сприятливими» або «дуже сприятливими» прогнозами. Порівняння початкових і кінцевих дослідницьких результатів у межах груп показало зменшення соматичних скарг, підвищене сприйняття продуктивності, краще задоволення сном та загальний стан благополуччя у вивченій групі. Змін у контрольній групі не відмічено. На відміну від поведінки типу А, що характеризується високою агресивністю та збудливістю, швидкими комунікаціями, нетерплячістю, раптовими рухами та інтенсивною конкуренцією, вивчена група проявила незначний перехід до поведінки типу В, яка характеризується меншою агресивністю в стосунках, сприйняттям часу як повільного протікання, розслабленістю, спокоєм та загалом спокійною поведінкою. Зусилля зміцнити психологічну стійкість військовослужбовців під час бойового стресу продовжуються. Не відомо, чи може конкретне навчання повністю захистити осіб від важких травм. Однак техніки КПТ є ефективними в підвищенні психологічної стійкості та адаптивності бійців під час та після служби.

Посилання

Блінов О.А. Психологічний захист від бойового стресу в збройних силах від провідних країн світу. Проблеми сучасної психології: Збірник наукових праць Кам’янець-Подільського національного університету імені Івана Огієнка, Інституту психології імені Г.С. Костюка НАПН України. За наук. ред. С.Д. Максименка, Л.А. Онуфрієвої. Вип. 38. Кам’янець-Подільський: Аксіома, 2017. С. 38–52.

Охорона психічного здоров’я в умовах війни: у 2 т./пер. з англ. Семигіна Т., Павленко І., Овсяннікова Є., Тесленко О. К. : Наш формат, 2017. 1-ий том. 568 с.

Буассо Х., Мартінес Л.М. Психологічна підтримка в Збройних силах Франції. Матеріали лекції ст. лікаря Хумберта Буассо і ст. лікаря Лорана Мельхіора Мартінеса. К., 2015.

Горбунова В.В., Карачевський А.Б., Климчук В.О., Нетлюх Г.С., Романчук О.І. Соціально-психологічна підтримка адаптації ветеранів: посібник для ведучих груп. Львів: Інститут психологічного здоров’я Українського католицького університету, 2016. 96 с.

Зоран Комар. Психологічна стійкість воїна. Підручник для військових психологів. Київ, 2017. 184 с.

Вестбрук Д., Кеннерлі Г., Кірк Дж. Вступ у когнітивно-поведінкову терапію. Вид. “Свічадо”, Львів, 2014.

КПТ-модель для копінгу з викликами війни. Український інститут когнітивно-поведінкової терапії, презентаційні матеріали, 2016.

Кокун О.М., Агаєв Н.А., Пішко І.О., Лозінська Н.С., Остапчук В.В. Психологічна робота з військовослужбовцями – учасниками АТО на етапі відновлення: Методичний посібник. К.: НДЦ ГП ЗСУ, 2017. 282 с.

Тімченко О.В., Барко В.В. Шляхи формування психологічної готовності до професійної діяльності у персоналу Національної поліції України. Вісник Національного університету оборони України. 3 (56) /2020. 112 с.

Кокун О.М., Агаєв Н.А., Пішко І.О., Лозінська Н.С. Основи психологічної допомоги військово-службовцям в умовах бойових дій: метод. посібн. К.: НДЦ ГП ЗСУ, 2015. 170 с.

Охорона психічного здоров’я в умовах війни: у 2 т./пер. з англ. Охлопкова Т., Брацюк О. К.: Наш формат, 2017. 2-ий том. 548 с.

Про затвердження Порядку організації системи психологічного забезпечення поліцейських, працівників Національної поліції України та курсантів (слухачів) закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських: наказ МВС України № 88 від 06.02.2019. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0348-19#top

Остапович В.П., Бабенко В.Г., Кирієнко Л.А. Психологічна та фізична готовність особистості до дій в екстремальних ситуаціях: практичний посібник. К. : ДНДІ МВС України, 2016. 84 с.

Стасюк В.В. Страх і паніка на війні. Монографія. К.: НУОУ, 2013. 290 с.

Стівен М. Саутвік, Денніс С. Чарні. Резильєнтність: мистецтво долати найбільші виклики життя. Видання друге/пер. з англ. Куришко І. Львів: Галицька Видавнича Спілка, 2022. 384 с.

Фельдман А. Система психологічного захисту військовослужбовців в Ізраїлі. Матеріали лекції військового психолога (у відставці) Альберта Фельдмана. К., 2015.

Bandura A. Self-Efficacy: The Exercise of Control. New York, NY: WH Freeman; 1997.

Bonanno G.A. Loss, trauma, and human resilience: have we underestimated the human capacity to thrive after extremely aversive events? Am Psyhol. 2004.

CSF2: Comprehensive Solider and Family Fitness / Army Regulation 350-53. Headquarters, Department of the Army. Washington, DC. 2014.

Morgan CA 3rd, Wang S, Mason JW, et al. Hormone profiles in humans experiencing military survival training. Biol. Psychiatry. 2000.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-12-30