ПСИХОПРОФІЛАКТИКА СЕРЕД ОСІБ, ЯКІ ПЕРЕБУВАЮТЬ В ОСОБЛИВИХ УМОВАХ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2311-8458/2024-1-8Ключові слова:
психіка, психопрофілактика, особливі умови, психічні розлади, ментальне здоров’я, психологічна підтримкаАнотація
У статті розкрито основні групи людей, які частіше за інших опиняються у незвичних для їх існування умовах, у яких відчувають психологічні та емоційні переживання. Зокрема, це військові, рятувальники, люди, які по роду своєї діяльності працюють в екстремальних умовах, мешканці тимчасово окупованих територій, всі, хто зазнає впливу попереджень про загрозу (повітряних тривог), а також подорожуючі у місця з екстремальними умовами природного середовища, або потрапляючі в умови з необхідністю автономного виживання. У них можуть з’являтися суїцидальні настрої як наслідок депресії, тривоги, соціальної ізоляції, втрати близьких, насильства чи зловживання певними речовинами. Показано, що серед осіб, які опиняються в особливих умовах слід проводити психопрофілактичну роботу, яка є системою заходів для запобігання розвитку психічних розладів. Вона повинна включати освітні програми, тренінги з розвитку навичок самоуправління, психологічну підтримку, соціальну роботу та інші інтервенції, спрямовані на зміцнення психічного здоров’я та профілактику розладів. Психопрофілактика будує систему заходів, які спрямовані на зниження нервово-психічної захворюваності. Розкрито провідну роль фахівців-психологів у наданні психопрофілактичної допомоги людям, які перебувають в особливих умовах, так як вони можуть передбачити можливі психологічні проблеми та ризики і, відповідно, розробити програми або інтервенції щодо їх запобігання. Вказано на необхідність проведення роботи щодо розробки та вдосконалення програм і заходів з психопрофілактики для цільових груп людей, що перебувають у незвичних умовах. Доведено, що розуміння особливостей причин та механізмів порушення їх психічного стану, факторів ризику, що впливають на них та захисних факторів, а також надання своєчасної ефективної психологічної підтримки забезпечить запобігання або зведення до мінімуму виникнення психічних розладів.
Посилання
Уварова С.Г., Бойченко Н.Г., Гришкан С.О., Улько Н.М. Психологічна допомога в кризових ситуаціях. Київ: ПВНЗ МІГП, 2016. С. 42–55.
Шевченко О.Т. Психологія кризових станів. Київ: Здоров’я, 2005. С. 18–29.
Підлубний В.Л. Медико-психосоціальна допомога при психічних розладах: навч. посіб. Запоріжжя, 2017. С. 14–23.
Пророк Н.В. Гібридна війна: вплив на психічне здоров’я особистості. Психічне здоров’я особистості у кризовому суспільстві : зб. матер. ІV Всеукр. наук.-практ. конф. (18 жовтня 2019 р.) /уклад. З.Р. Кісіль. Львів: ЛьвДУВС, 2019. С. 233–246.
Коробка І.В. Розробка програм групової психокорекції та індивідуальних психологічних консультацій працівників та членів їх сімей. Актуальні проблеми психопрофілактичної роботи в органах внутрішніх справ щодо попередження фізичного та психічного травматизму, порушень дисципліни і законності серед особового складу : матер. міжнар. наук.-практ. конф. (Харків, 14 квіт. 2011 р.) Харків : ХНУВС, 2011. С. 78–83.
Вавринів О.С., Христук О.Л. Дослідження психоемоційних станів особистості під впливом стресогенних факторів. Науковий вісник Львівського державного університету внутрішніх справ. Сер. психологічна. 2023. № 2. С. 11–15.
Христук О.Л. Психологічна реабілітація військових та цивільних осіб з фантомними болями після ампутації кінцівок: алгоритм роботи. Війна в Україні: зроблені висновки та незасвоєні уроки: зб. тез Міжнар. наук.-прат. конф. (22-23 лютого 2024 р.) / упор. У.О. Цмоць. Львів: ЛьвДУВС, 2024. С. 976–978.
Кизименко Л.Д. Підтримка психічного здоров’я населення при виживанні у кризовому суспільстві. Психічне здоров’я особистості у кризовому суспільстві : зб. тез Всеукр. наук.-практ. конф. (18 жовтня 2019 р.) / упор. З.Р.Кісіль. Львів: ЛьвДУВС, 2019. С. 117–122.
Льовочкіна А.М. Екопсихологічні основи соціальної роботи із людьми з інвалідністю. Київ: КНУ ім. Т. Шевченка, 2020. C. 21–53.
Надвинична Т. Моделі і схеми профілактичної роботи психологічної служби університету. Теорія і технології соціально-психологічної роботи. 2016. № 1. С. 114–133.
Прайтлер Б. На їхньому боці: психосоціальна робота з травмованими біженцями. Львів: ВНТЛ-Класика, 2022. С. 33–44.