МІСЦЕ МЕДИЧНОГО ПРАВА В СИСТЕМІ ПРАВА УКРАЇНИ: ЗАГАЛЬНИЙ АНАЛІЗ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2311-8040/2024-3-15Ключові слова:
система права, медичне право, медична галузь права, медичне законодавство, медична допомога, правові відносини у сфері медицини, право на медичну допомогуАнотація
У науковій статті здійснено аналіз становлення та розвитку в Україні медичної галузі права. Встановлено, що сучасні виклики та новітні сфери суспільних відносин постійно вносять корективи до системи права та системи законодавства України в цілому, та медичного права зокрема. Досліджено передумови виникнення правовідносин в галузі медицини, а також концепцію медичного права як галузі права, як галузі законодавства, як науки та як навчальної дисципліни. Встановлено, що питання щодо місця медичного права в системі національного права носить дискусійний характер. В історичній ретроспективі медичне право в більшості розглядалося як підгалузь цивільного права, або права соціального забезпечення. Проаналізовано наукові теорії сучасних українських правників щодо місця медичного права в системі права України на сучасному етапі розвитку науки. В результаті чого, виокремлено три найбільш ймовірні тези щодо місця медичного права в системі права. Одні автори розглядають медичне право лише як галузь законодавства, інші вважають її підгалуззю певної базової галузі права, і нарешті треті – самостійною комплексною галуззю права. Здійснивши аналіз предмету та методу правового регулювання, принципи, зміст та структуру медичного права, а також особливості суспільних відносин в сфері медицини, обґрунтовано, що медичне право є самостійною комплексною галуззю права, яка має специфічний предмет правового регулювання, та виникла на межі профілюючих галузей права, і забезпечує врегулювання правових відносин з реалізації медичної діяльності.
Посилання
Майданик Р.А. Медичне право в системі права України. Навчально-методичний посібник. К.: Алерта, 2013. 32 с.
Двірська О.В. Медичне право як наука, галузь права та навчальна дисципліна: теоретико-правовий аспект. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Сер.: Юриспруденція. № 37. 2019. С. 13–17.
Сенюта І.Я. Цивільно-правове регулювання відносин у сфері надання медичної допомоги: питання теорії і практики. Монографія. Львів: Видавництво ЛОБФ «Медицина і право», 2018. 640 с.
Медичне право. Підручник. За заг. ред. д-ра юрид. наук, проф. С.Б. Булеци; д-ра юрид. наук, доц. М.В. Менджул. Ужгород. 2021. 720 с.
Білик П. Наукові підходи до розуміння медичного права як окремої нової галузі. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: «Юридичні науки». № 2 (30). 2021. С. 36–42.
Логвиненко Б.О. До питання про предмет медичного права України. Європейські перспективи. № 4. Ч. 1. 2012. С. 74–78.
Капітан О. Парадигма розвитку медичного права в Україні. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: «Юридичні науки». № 2 (38). 2023. С. 49–56.
Гревцова Р.Ю. Тенденції розвитку медичного і фармацевтичного права в Україні. Другий Всеукраїнський конгрес з медичного права, біоетики і соціальної політики з міжнародною участю (14–15 квітня 2011 р., м. Київ): Збірник тез доповідей (Науково-практичне видання). Упор. к.ю.н. Р.Ю. Гревцова, д.м.н. А.В. Степаненко. Київ: Видавництво «КIМ». С. 31–32.