АДМІНІСТРАТИВНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ЯК ВИД ЮРИДИЧНОЇ ВІДПОВІДАЛЬНОСТІ ТА ЕЛЕМЕНТ ДЕРЖАВНОГО ПРИМУСУ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2311-8040/2024-2-5

Ключові слова:

адміністративне право, адміністративна відповідальність, адміністративне правопорушення (проступок), стягнення, юридична відповідальність, державний примус, принципи, КУпАП

Анотація

Статтю присвячено дослідженню адміністративної відповідальності як однієї з видів юридичної відповідальності та елемента державного примусу. Підкреслено, що адміністративна відповідальність призначається особі, за вчинення нею правопорушення, яке за своєю суспільною шкодою є менш небезпечним аніж злочин. Призначення такої відповідальності здійснюється органом, або посадовою особою, що наділена певними повноваженнями у цій сфері відповідно до норм чинного законодавства. Акцентовано на тому, що адміністративна відповідальність, як вид юридичної відповідальності наділена та характеризується особливостями останньої загалом, що є цілком закономірним. З’ясовано, що адміністративна відповідальність є різновидом державного примусу і його вагомою складовою. Вона покликана забезпечити виконання правових норм і існує поряд з іншими видами державного примусу. По суті, адміністративна відповідальність є своєрідною реакцією держави на шкоду, що заподіяна адміністративним правопорушенням, тобто державною оцінкою порушення правової норми, що охороняється адміністративно-правовими санкціями. У цьому розумінні адміністративну відповідальність можна назвати юридичним обов’язком особи зазнати відповідно з нормами адміністративного права тих стягнень (покарань, обмежень), що визначаються такими нормами. Відтак, покарання та обмеження у вигляді стягнень можуть мати для правопорушника і моральний, і майновий, і особистісний, і суто юридичний характер. Наголошено, що можна говорити про те, що адміністративна відповідальність як реалізація адміністративно-правових санкцій покликана компенсувати заподіяну адміністративним правопорушенням незворотну шкоду, а для правопорушника стати своєрідним тягарем або покаранням. Розкрито зміст ключових принципів, на яких ґрунтується інститут адміністративної відповідальності як вагомий елемент адміністративного права України.

Посилання

Поштаренко О. Поняття, сутність та зміст адміністративної відповідальності в умовах нової парадигми адміністративного права. Підприємництво, господарство і право. 2020. № 3. С. 174–179.

Левенець Ю. О. Поняття адміністративної відповідальності. Актуальні проблеми вітчизняної юриспруденції. 2012. Вип. 3. С. 54–62.

Кодекс України про адміністративні правопорушення від 7 грудня 1984 року № 8073-X. Відомості Верховної Ради Української РСР. 1984, додаток до № 51. Ст. 1122.

Дрофич Ю. В. Поняття та основні ознаки адміністративної відповідальності: аналіз сучасної адміністративно-правової літератури. Науковий вісник Ужгородського Національного Університету. Серія ПРАВО. 2022. Вип. 73. Ч. 2. С. 18–26.

Комарницька І. Адміністративна відповідальність: теоретико-правові аспекти. Вісник Національного університету «Львівська політехніка». Серія: «Юридичні науки». 2020. № 2. Т. 7. С. 155–161.

Соловйова О. М. Принципи адміністративної відповідальності та проблеми їх практичної реалізації. Юридичний науковий електронний журнал. 2022. № 9. С. 358–366.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-07-01

Номер

Розділ

АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО І ПРОЦЕС; ФІНАНСОВЕ ПРАВО; ІНФОРМАЦІЙНЕ ПРАВО