СТАНОВИЩЕ НАРОДУ УКРАЇНИ НАПЕРЕДОДНІ НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНОЇ ВІЙНИ 1648–1649 РР.: ІСТОРИКО-ПРАВОВЕ ДОСЛІДЖЕННЯ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2311-8040/2024-2-1

Ключові слова:

українські землі, польське право, полонізація, кріпацтво, утвердження католицизму, суспільні стани, шляхта, духовенство, міщани, селянство, український народ

Анотація

Феодальна роздробленість і монголо-татарська навала призвели до політичного занепаду земель Південно-Західної Русі (України). Вони стали об’єктом зазіхань з боку кількох сусідніх держав з різним рівнем розвитку і типом державного ладу. Основна частина політичного роз’єднання українських земель на середину XIV століття опинилася під владою Польського королівства (Галичина, частина Західної Волині, Західне Поділля від 1430 року були анексовані Польщею). У Галичині було запроваджено адміністративно-політичний устрій та польське право, права місцевих бояр були урівняні із польською шляхтою. Українці були викинуті із урядових установ, була запроваджена повна полонізація населення і перетворення українських земель у звичайні провінції Польщі. Люблінська унія 1569 року, яка мала сумні наслідки для України, насамперед в соціально-економічній сфері (розширення і утвердження кріпацтва), в культурній сфері (утвердження католицизму), завершила процес правового оформлення суспільних станів, великих соціально-правових груп людей, які між собою різнилися спадковим юридичним становищем у суспільстві, певними правами та обов'язками. Відтоді до повноправних станів належали: шляхта (так у Польському королівстві називали феодалів), духовенство і міщанство, що стосується селянства, то упродовж XIV–XV століття, на відмінну від згаданих станів, воно свої права поступово втрачало і потрапляло у приватно-правовому аспекті в залежність від власників землі – шляхти чи духовенства, що призвело до відчуження українсько-білоруської шляхти від інших верств населення шляхом полонізації і зрештою до козацьких воєн і до національно-визвольної війни українського народу в середині XVII століття, в якій дрібна православна шляхта взяла активну участь.

Посилання

Бойко І.Й. Держава і право Гетьманщини: навчальний посібник. Львів: Світ, 2000. 118 с.

Баранович О.В. Залюднення України перед Хмельниччиною: Залюднення Волинського воєводства у першій половині XVII ст. Київ. 1930. С. 25.

Мельник Л.Г. Боротьба за українську державність (XVII ст.). Київ: Освіта, 1995. 192 с.

Щербак В.О. Українське козацтво: формування соціального стану. Друга половина XV – середина XVII ст. Монографія. Київ: Видавничий дім «КМ Академія», 2000. 296 с.

Макарчук С.В. Писемні джерела з історії України: Курс лекцій. Львів: Світ, 1999. 352 с.

Маковський В.І. Становлення основ української державності в середині XVII ст. та причини її ліквідації. Дніпродзержинськ. 1995. 245 с.

Історія України. Нове бачення: У 2-х т. / За редакцією В.А. Смолія. Київ. 1996. 494 c.

Горобець В.І. Політичний устрій українських земель другої половини XVII–XVIII ст. Київ: Інститут історії України НАН України. 2000. 187 с.

Історія України в документах і матеріалах. Київ. 1941. Т. 3. С. 96–98.

Смолій В.А. Степанков В.С. Політична система українського суспільства в роки Національної революції XVII століття / НАН України. Інститут історії України. Київ: Інститут історії України, 2008. 120 с.

Дорошенко Д.І. Нарис історії України. Львів: Світ, 1991. 574 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-07-01

Номер

Розділ

ТЕОРІЯ, ФІЛОСОФІЯ ТА ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА; ІСТОРІЯ ПОЛІТИЧНИХ І ПРАВОВИХ УЧЕНЬ