ЮРИДИЧНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ПОЛІЦЕЙСЬКОГО ОФІЦЕРА ГРОМАДИ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2311-8040/2023-4-7Ключові слова:
поліцейський офіцер громади, поліцейський, відповідальність, юридична відповідальність, громада, офіцер громади, територіальна громада.Анотація
Анотація. Поліцейський офіцер є повноправним представником своєї громади (який бере на себе частину фінансування його роботи) та безпосередньо звітує не тільки перед своїм керівництвом, а також й перед своєю громадою. Поліцейські виконують покладені на них обов’язки відповідно до Конституції України та також інших чинних Законів України. Інститут юридичної відповідальності поліцейського офіцера громади не даремно є невід’ємним складовим елементом правового статусу такого службовця, оскільки неухильне дотримання, зміцнення державної, службової дисципліни і законності під час виконання посадових обов’язків є одним із найважливіших завдань працівників органів внутрішніх справ. Особливістю правопорушень, що вчиняються офіцером поліції, є наявність підвищеної небезпеки, оскільки при цьому безпосередньо зачіпаються інтереси держави, правопорядок, також права та свободи громадян, а отже, мають супроводжуватися підвищеною мірою юридичної відповідальності. Юридична відповідальність суб’єктів, які забезпечують кадровий потенціал поліцейських офіцерів громади, є складним і важливим аспектом правового регулювання. Цей особливий правовий статус виникає в момент прийому на службу працівників і є спрямованим на забезпечення виконання ними службових та трудових обов’язків, а також дотримання встановлених правових обмежень. Відповідальність суб’єктів є необхідним елементом системи регулювання діяльності правоохоронців. Вона інтегрує всі інші аспекти правового статусу цих працівників і встановлює наявність можливих порушень у процесі виконання ними службових обов’язків. Поліцейський офіцер громади, так само як і інший працівник правоохоронного органу, може бути притягнутий до різних видів юридичної відповідальності, включаючи кримінальну, адміністративну, цивільно-правову та дисциплінарну відповідальність. Проте важливо враховувати, що є особливості щодо застосування адміністративних стягнень у відношенні поліцейських офіцерів громади, які передбачені чинним законодавством. Наприклад, деякі види адміністративних санкцій, такі як громадські роботи, виправні роботи та адміністративний арешт, можуть бути заборонені щодо них. Цей особливий підхід до юридичної відповідальності поліцейських офіцерів відображає важливість забезпечення відповідального та ефективного виконання ними своїх обов’язків у сфері збереження правопорядку та безпеки громади.
Посилання
Кодекс України про адміністративне правопорушення : Закон України від 07.12.1984 р. № 8073-X / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10 (дата звернення: 14.10.2023).
Медведенко Н.В. Правові та організаційні засади дисциплінарного провадження в органах Національної поліції України : автореф. дис. … канд. юрид. наук : 12.00.07. Одеса, 2018. 23 с.
Митний кодекс України : Закон України від 13.03.2012 р. № 4495-VI / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/4495-17 (дата звернення: 14.10.2023).
Падалка О.А. Юридична відповідальність Національної поліції України. Науковий вісник Міжнародного гуманітарного університету. Серія «Юриспруденція». 2016. № 20. С. 81–84.
Про запобігання корупції : Закон України від 14.10.2014 р. № 1700-VII / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1700-18 (дата звернення: 14.10.2023).
Про матеріальну відповідальність військовослужбовців та прирівняних до них осіб за шкоду, завдану державі : Закон України № 160-IX від 03 жовтня 2019 р. / Верховна Рада України. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/main/160-20 (дата звернення: 14.10.2023).