ПРОТИДІЯ ТОРГІВЛІ ЛЮДЬМИ: ІСТОРІЯ ТА СУЧАСНІСТЬ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2311-8040/2023-1-6

Ключові слова:

протидія торгівлі людьми, експлуатація людини, причини та умови, кримінальне правопорушення

Анотація

Дослідження присвячене проблемам протидії торгівлі людьми, виявлення причин та умов, що сприяють цьому негативному явищу. Наголошується на важливості цього питання на міжнародному та національному рівнях. Висвітлюється одне з найбільш суспільно небезпечних явищ сучасного суспільства в Україні та світі – торгівля людьми. Це явище має різні форми за своїм впливом та негативними наслідками: продаж дітей, використання для жебрацтва, залучення до протиправної діяльності, сексуальна експлуатація, примусова праця (рабство), експерименти над тілом та психікою людини, примусове вилучення органів та частини тіла, використання у збройних конфліктах тощо. Також висвітлено питання сучасних форм експлуатації людини та нових викликів, які переживає світ, які становлять загрозу поширення торгівлі людьми майже на всі соціальні групи. Здійснено аналіз сфер діяльності, у яких домінують жертви примусової праці, та зроблено висновок, що вони є схожими або аналогічними в усіх країнах світу, це: секс-індустрія; сільське господарство, будівництво, виробництво і видобуток корисних копалин. Водночас демографія українських жертв торгівлі людьми змінилася з початком війни рф проти України. Тепер це переважно міське населення, більш молоде, аніж до 2014 р., окрім жінок і дітей, які є найбільш вразливим, зросла й частка жертв торгівців людьми і серед чоловічого населення, яке піддається примусовій праці та залучається до торгівлі наркотиками та зброєю, або ж використанням у воєнних діях та примусовою мобілізацією на окупованих територіях. У статті проаналізовано ретроспективу міжнародно-правової заборони торгівлі людьми; досліджено засоби правової протидії в рамках національного законодавства. Визначено основні зовнішні та внутрішні причини торгівлі людьми у сучасному світі.

Посилання

Буреш І.В. Державне регулювання у сфері протидії торгівлі людьми в Україні. Інвестиції: практика та досвід. 2013. № 7. С. 115–118.

Європейська комісія, 2016 р., Довідка про соціальний вимір у Європі. URL: https://ec.europa.eu/commission/sites/beta-political/files/reflection-paper-social-dimension-europe_en.pdf (дата звернення: 05.02.2023).

Закон України «Про протидію торгівлі людьми» від 20.09.2011 №3739-VI URL: http://zakon2.rada.gov.ua/laws/show/3739-17 (дата звернення: 05.02.2023).

Особливості кваліфікації та розслідування злочинів, пов’язаних з торгівлею людьми та незаконною міграцією / Укладачі: Т.І. Созанський; І.Б. Газдайка-Василишин; О.В. Захарова; Е.М. Мручковська; Р.М. Шехавцов. Львів, 2019. 252 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-05-29

Номер

Розділ

КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО ТА КРИМІНОЛОГІЯ; КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧЕ ПРАВО