ОСНОВНІ ІСТОРИЧНІ МЕТОДИКИ ІНТЕРПРИТАЦІЇ ПРАВА: ІУДЕЙСЬКА ТА РИМСЬКА ШКОЛИ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2311-8040/2024-1-20

Ключові слова:

право, тлумачення права, інтерпретація права, іудейська школа тлумачення, римська школа тлумачення, методики, методи тлумачення права

Анотація

Стаття присвячена дослідженню основних історичних методик тлумачення права. Зокрема, увага приділяється іудейській та римській історичним школам. Ця тема є досить актуальною в наш час, оскільки це питання є недостатньо розробленим у вітчизняній науці. Існує велика кількість робіт, в яких досліджуються сучасні методи тлумачення права, але дуже мало уваги приділяється вивченню історичних витоків тлумачення права. Вивчення цієї теми дозволить глибше дослідити феномен історичних способів тлумачення, проаналізувати причини їх виникнення та розвитку, а також збагатить юридичну науку новими ідеями та теоріями. Автором встановлено, що найбільший вплив на сучасну інтерпретацію права мала іудейська та римська думки. Тлумачення права в цих соціальних спільнотах було значною мірою зумовлене і пов'язане з сакральним началом, яке виробило власні методи тлумачення. Автор виведено припущення, що ці школи тлумачення права не є тотожними, вони стоять окремо і мають свої специфічні відмінності. Для більш детального аналізу порушених питань нами також наведено низку реальних прикладів та обставин із тогочасних джерел права, які слугують доказовою базою для кожного типу вищезазначених методик. На основі отриманих даних з'ясовано, що іудейське тлумачення права має більш теологічний характер і ґрунтується на релігійних текстах. А римське тлумачення права спочатку мало сакральний характер, але дуже швидко відійшло від своїх витоків і почало розвиватися іншим шляхом, а саме, віддаючи перевагу законам і тлумаченням видатних юристів того часу. Автор доходить висновку, що в сукупності вищезазначені історичні школи тлумачення права заклали підвалини власне тлумачення права і багато тисячоліть тому сформували методи тлумачення права, які й досі успішно застосовуються як в теорії, так і на практиці.

Посилання

Цвігун Л. А. Правила тлумачення Галахи (Єврейського релігійного права). Актуальні проблеми політики : зб. наук. пр. / редкол. : С. В. Ківалов (голов. ред.), Л. І. Кормич (заст. голов. ред.), Ю. П. Аленін та ін.; МОНмолодьспорт України, НУ ОЮА. Одеса : Фенікс, 2011. Вип. 43. С. 257–267.

Еврейська енциклопедія: в 16 т. Т. 8. А-Алмемар. Вид. Брокгауз-Ефрон, [1908-1913]. 967 c. Режим доступу http://resource.history.org.ua/item/0013417.

Lifshitz B. Israel Law and Jewish Law. Israel Law. Forty Years. 1990. 507 р.

Rene David. Les grands systems de troit contemporains. Universite Pantheon-Assas. Paris. 1992. 400 p.

Garcia Garrido M.H. Roman private law: Cases, claims, institutions. 2005. 812 р.

Sanfilippo C. Course of Roman private law: textbook / Cesare Sanfilippo. M.: BEK, 2002. 400 р.

Kipp T. History of the sources of Roman law. 1908. 152 р.

Digestyi Yustiniana / translation from Latin executive editor L. L. Kofanov. К. : Statut, 1998. T. I. 584 s.

Lutsiy Anney Seneka. Lutsiliy moral letters / translation from Latin executive editor S. A. Osherova. К. : Nauka, 1977. 384 р.

##submission.downloads##

Опубліковано

2024-04-02

Номер

Розділ

ТЕОРІЯ, ФІЛОСОФІЯ ТА ІСТОРІЯ ДЕРЖАВИ І ПРАВА; ІСТОРІЯ ПОЛІТИЧНИХ І ПРАВОВИХ УЧЕНЬ