АДМІНІСТРАТИВНО-ПРОЦЕСУАЛЬНА ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ В АДМІНІСТРАТИВНОМУ СУДОЧИНСТВІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2311-8040/2023-3-15

Ключові слова:

адміністративний спір, публічний інтерес, юридична відповідальність, процесуальний примус, судочинство

Анотація

У статті розглядається адміністративно-процесуальна відповідальність в адміністративному судочинстві. Без належної захищеності різних видів юридичного процесу виникають проблеми реалізації матеріально-правових видів юридичної відповідальності, що призводить до порушення принципу невідворотності юридичної відповідальності. Актуальність обумовлена тим, що до теперішнього часу у теорії держави і права відсутнє загальноприйняте визначення поняття «процесуальна відповідальність», відбувається змішання процесуальних та матеріальних видів відповідальності. Адміністративно-процесуальна відповідальність – це юридичний обов’язок суб’єктів процесуальних правовідносин діяти відповідно до приписів процесуальних норм або сумлінно використовувати надані права, не зловживати ними, що виражається в правомірній поведінці, а у разі процесуального правопорушення або зловживання правом обов’язок правопорушника зазнати несприятливих наслідків та обмеження прав особистого і майнового характеру. Зазначено, що адміністративно-процесуальна відповідальність в адміністративному судочинстві це цілісне правове явище, що включає позитивний і негативний аспекти. Характеризується наступними ознаки: має формальну та фактичну підставу; позитивна процесуальна відповідальність реалізується в правомірній поведінці, а негативна процесуальна відповідальність реалізується в охоронних правовідносинах; забезпечується державним примусом і гарантується державою; її статичний зміст становить юридичний обов’язок діяти відповідно до приписів процесуальних норм, сумлінно використовувати надані процесуальні права, а у разі вчинення процесуального правопорушення – обов’язок зазнати засудження та несприятливих наслідків особистого та майнового характеру; динамічний зміст процесуальної відповідальності виявляється у правомірній поведінці чи у несприятливих наслідках. Від інших видів юридичної відповідальності адміністративно-процесуальну відповідальність відрізняють: сфера застосування – адміністративний процес в адміністративному судочинстві; суб’єктний склад – учасники процесу; формальна основа – норми процесуального права.

Посилання

Остапенко О. І. Ковалів М. В., Єсімов С. С. та ін. Адміністративне право України (загальна частина): навчальний посібник. 2 – вид. доповнене. СПОЛОМ, 2021. 616 с.

Кодекс адміністративного судочинства: Закон України від 06.07.2005 р. № 2747-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/card/2747-15

Про внесення змін до Господарського процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших законодавчих актів: Закон України від 06.07.2005 р. № 2147-IV. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2147-19#Text

Демський Е. Ф. Адміністративне процесуальне право України: навчальний посібник. Київ: Юрінком Iнтер, 2008. 496 с.

Кодекс України про адміністративні правопорушення: Закон України від 07.12.1984 р. № 8073-Х. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text

Адміністративний процес (загальна частина): навчальний посібник / С.В. Ківалов, А.Ю. Осадчий, О.В. Закаленко. Одеса: Фенікс, 2019. 224 с.

Бортник Н. П., Єсімов С. С. Правова регламентація заходів адміністративно-процесуального примусу. Соціально-правові студії. 2021. Випуск 3 (13). С. 28–34.

Єсімов С. С. Превентивне регулювання: теоретичні аспекти. Соціально-правові студії. 2020. Випуск 3 (9). С. 40–47.

Завальнюк І. В. Примус в адміністративному процесі. Судово-юридична газета. 2018. № 34–35 (453–454). URL: https://sud.ua/ru/news/ publication/125004-primus-v-administrativnomuprotsesi.

Ковалів М. В., Гулак Л. С. Юридична превенція у контексті широкого та вузького розуміння. Вісник Національного університету «Львівська політехніка»: юридичні науки. 2020. Випуск 7. № 4 (28). С. 190–197.

Ковалів М. В., Гаврильців М. Т., Стахура І. Б. Адміністративне судочинство: навчальний посібник. Львів: Львівський державнийуніверситет внутрішніх справ, 2014. 596 с.

Желтобрюх І. Заходи процесуального примусу, що застосовуються до сторін у справі за законодавством про адміністративне судочинство: шляхи оптимізації матеріально-правових підстав. Підприємництво, господарство і право. 2020. № 3. С. 146–152

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-07-28

Номер

Розділ

АДМІНІСТРАТИВНЕ ПРАВО І ПРОЦЕС; ФІНАНСОВЕ ПРАВО; ІНФОРМАЦІЙНЕ ПРАВО