АДМІНІСТРАТИВНО-ПРАВОВІ ЗАСОБИ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ЗАКОННОСТІ ЗАСТОСУВАННЯ ПОЛІЦІЄЮ ЗАХОДІВ АДМІНІСТРАТИВНОГО ПРИМУСУ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2311-8040/2023-3-11Ключові слова:
адміністративне право, гарантії, доцільність, поліцейський, правопорядок, спосіб забезпеченняАнотація
У статті в контексті чинного законодавства проведено дослідження адміністративно-правових засобів забезпечення законності застосування Національною поліцією заходів адміністративного примусу під час виконання службових обов’язків. Зазначено, що законодавство, яке реґламентує повноваження поліції щодо застосування адміністративного примусу, містить прогалини, конкуруючі суперечливі норми, складні положення. Це пояснюється тим, що в теорії адміністративного примусу немає ясності в питаннях про зміст і структуру норм, що закріплюють конкретні способи примусового впливу, про підстави та порядок реалізації, про перелік і зміст адміністративно-правових засобів забезпечення законності застосування поліцейськими заходів адміністративного примусу. Вказано на те, що заходи адміністративного примусу – це передбачені адміністративним чи адміністративно-процесуальним законодавством способи примусового впливу, що реалізуються уповноваженими посадовими особами поліції, у встановлених законом випадках і порядку, як реакція на адміністративне та кримінальне правопорушення або іншу правову аномалію. Спосіб примусового впливу – це передбачена законом правоохоронна дія у вигляді силового й іншого впливу морального, матеріального чи організаційного характеру, що спричиняє обмеження прав особи, завдання матеріальної та фізичної шкоди. Примусовий захід уважається застосованим, якщо вчинене передбачено диспозицією правової норми правоохоронної дії. Під законністю застосування поліцією заходів адміністративного примусу доцільно розуміти відповідність фактичних дій уповноважених поліцейських положенням адміністративного або адміністративно-процесуального законодавства, що встановлює підстави, мету, порядок і умови реалізації способу примусового впливу, характеризує зміст конкретного заходу примусу, процедурно-процесуальні строки та вимоги до документування.
Посилання
Правове регулювання правоохоронної діяльності : навчальний посібник / М.В. Ковалів та ін. Львів : ЛьвДУВС, 2018. 323 с.
Собакарь А.О., Михайлов В.О. Адміністративно-правові гарантії забезпечення законності та дисципліни в діяльності патрульної поліції та шляхи підвищення ефективності їх реалізації. Науковий вісник Дніпропетровського державного університету внутрішніх справ. 2022. № 4. С. 15–21.
Єсімов С.С. Превентивне регулювання: теоретичні аспекти. Соціально-правові студії. 2020. Вип. 3 (9). С. 40–47.
Форми адміністративно-правового забезпечення законності в роботі органів місцевого самоврядування / Р.Л. Сопільник та ін. Наукові записки Львівського університету бізнесу і права. 2020. Вип. 24. С. 176–183.
Про Національну поліцію : Закон України від 02.07.2015 р. № 580–VIII. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/580-19#Text.
Борщевський І.В. Доцільність в системі принципів застосування норм права. Вісник Південного регіонального центру Національної академії правових наук України. 2020. № 23. С. 16–20.
Дерзська В.І. Контроль як основа забезпечення законності діяльності органів національної поліції України. Підприємництво, господарство і право. 2020. № 10. С. 101–104.
Кодекс України про адміністративні правопорушення : Закон України від 07.12.1984 р. № 8073–Х. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text.
Адміністративне право України (загальна частина) : навчальний посібник / О.І. Остапенко та ін. 2-е вид., доп. Львів : Сполом, 2021. 616 с.
Михайлов В.О. Забезпечення законності та дисципліни в діяльності патрульної поліції : дис. … докт. філос. : 081. Дніпро, 2021. 298 с.
Адміністративне право України. Повний курс : підручник / В.В. Галунько та ін. ; за ред. В.В. Галунька, О. Правоторової. 4-е вид. Херсон : Олді-Плюс, 2021. 656 с.
Солнцева Х.В. Адміністративно-правовий захист прав поліцейського в Україні. Krakowskie Studia Małopolskie. 2021. № 4(32). С. 8–24.