ДЕТЕРМІНАНТИ КРИМІНАЛЬНИХ ПРАВОПОРУШЕНЬ ПРОТИ ДОВКІЛЛЯ В УКРАЇНІ

Автор(и)

DOI:

https://doi.org/10.32782/2311-8040/2023-3-4

Ключові слова:

кримінальні правопорушення, детермінанти, екологія, довкілля, навколишнє середовище

Анотація

У науковій статті на основі вивчення нормативно-правових джерел, практики їх застосування та поглядів науковців з обраної тематики досліджено проблеми детермінації кримінальних правопорушень проти довкілля в Україні. Здійснено класифікацію причин злочинності в зазначеній сфері залежно від рівня їхньої дії, за джерелами, за змістом і за природою виникнення. Виокремлено умови злочинності проти довкілля (часте реформування спеціально уповноважених державних органів у галузі охорони природокористування; інфляція та безробіття, що зумовлює поширення незаконної вирубки лісових насаджень; неналежний рівень фінансування, технічної оснащеності, кадрового та ресурсного забезпечення природоохоронних державних органів тощо). Вказано на наявність прогалин і неузгодженості окремих положень екологічного законодавства, що, поряд з організаційно-технічними заходами в умовах воєнного стану в Україні, є основними детермінантами кримінальних правопорушень проти довкілля. Наголошено, що висока суспільна небезпека екологічної злочинності вимагає вжиття комплексних заходів для протидії злочинній поведінці осіб, чия діяльність становить загрозу не лише екології нашої країни, а і світовій екосистемі. Зроблено висновок, що значне хімічне забруднення ґрунтів і вод, вирубка лісів, знищення флори та фауни актуалізують вироблення єдиної державної політики у сфері боротьби з екологічною злочинністю, налагодження ефективної системи державного моніторингу стану довкілля, який дасть змогу зафіксувати реальний обсяг екологічної шкоди, якої завдано. Наведено аргументи на користь того, що національний план післявоєнного відновлення має передбачати заходи з відновлення та збереження екосистем, зокрема й на основі проведення кримінологічної експертизи нормативно-правових актів у сфері охорони навколишнього середовища.

Посилання

Зупинити екоцид в Україні зможемо лише за підтримки всієї світової спільноти – у цьому впевнені в Комітеті з питань бюджету. URL: https://www.rada.gov.ua/news/razom/224071.html.

Метик Т. Хто притягне росію до відповідальності за злочини проти довкілля. URL: https://wz.lviv.ua/ukraine/468407-khto-prytiahne-rosiiu-do-vidpovidalnosti-za-zlochyny-proty-dovkillia.

Генпрокуратура розслідує 11 скоєних від початку війни випадків екоциду. URL: https://interfax.com.ua/news/press-conference/895822.html.

Як подолати найбільш проблемні питання протидії кримінальним правопорушенням у сфері охорони довкілля в умовах збройної агресії. URL: https://ecolog-ua.com/news/yak-podolaty-naybilsh-problemni-pytannya-protydiyi-kryminalnym-pravoporushennyam-u-sferi.

Мурихін С. Система екологічних злочинів за кримінальним кодексом України. Науковий вісник публічного та приватного права. 2018. Вип. 6. Т. 3. С. 50–56.

Machlis G.E., Hanson T. Warfare Ecology. BioScience. 2008. Vol. 58. 3. P. 729–736.

Стегній О. Соціально-екологічні ризики російсько-української війни. Українське суспільство в умовах війни : колективна монографія ; за ред. Є. Головахи, С. Макеєва. Київ : Інститут соціології НАН України, 2022. С. 77–87.

Закалюк А. Курс сучасної української кримінології: теорія і практика : у 3 кн. Кн. 1 : Теоретичні засади та історія української кримінологічної науки. Київ : ВД «Ін Юре», 2007. 424 с.

Васильєва Д., Даців С. Як держава фіксуватиме шкоду, завдану землям та ґрунтам внаслідок війни. URL: https://yur-gazeta.com/publications/practice/zemelne-agrarne-pravo/yak-derzhava-fiksuvatime-shkodu--zavdanu-zemlyam-ta-runtam-vnaslidok-viyni.html.

Деякі питання забезпечення функціонування інформаційно-комунікаційних систем, публічних електронних реєстрів в умовах воєнного стану : постанова Кабінету Міністрів України № 263 від

03.2022 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/263-2022-%D0%BF#Text.

Про припинення заходів державного нагляду (контролю) і державного ринкового нагляду в умовах воєнного стану : постанова Кабінету Міністрів України № 303 від 13.03.2022 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/303-2022-%D0%BF#Text.

Про введення в дію рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про охорону, захист, використання та відтворення лісів України в особливий період» : Указ Президента України № 675/2022 від 29.09.2022 р. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/675/2022#Text.

Попова О. Не допустити екологічного «відступу». URL: https://zn.ua/ukr/reforms/ne-dopustitiekolohichnoho-vidstupu.html.

##submission.downloads##

Опубліковано

2023-07-28

Номер

Розділ

КРИМІНАЛЬНЕ ПРАВО ТА КРИМІНОЛОГІЯ; КРИМІНАЛЬНО-ВИКОНАВЧЕ ПРАВО