ПОНЯТТЯ МЕХАНІЗМУ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ПРАВОПОРЯДКУ ПІД ЧАС ПРОВЕДЕННЯ МАСОВИХ ЗАХОДІВ
DOI:
https://doi.org/10.32782/2311-8040/2023-2-8Ключові слова:
Національна поліція, мітинг, демонстрація, виличний похід, адміністративно-правове регулювання, органи владиАнотація
У статті на підставі комплексного системного аналізу розглянуто поняття механізму забезпечення правопорядку під час проведення масових заходів у контексті чинного адміністративного законодавства як правового явища, яке обумовлює захист прав і свобод людини та громадянина під час реалізації конституційного права на участь у зборах, мітингах, вуличних походах, демонстраціях. Аналіз ролі органів влади в адміністративно-правовому механізмі забезпечення правопорядку в період підготовки та проведення масових заходів має суттєве практичне та теоретичне значення. Вказано, що реалізація конституційного права громадян полягає у створенні та оптимізації адміністративно-правового механізму, що застосовується під час масових заходів. Зазначено, що масові заходи незалежно від внутрішнього змісту відрізняються організованими діями значної кількості людей. Це має базуватися на чіткому правовому регулюванні порядку організації та проведення, професійних діях органів державної влади, органів місцевого самоврядування, правоохоронних органів, у тому числі Національної поліції. Розглянуто категорії «правопорядок», «правомірна поведінка», «механізм забезпечення», «адміністративно-правовий механізм забезпечення правопорядку під час масових заходів». Логічним підсумком правового регулювання суспільних відносин у сфері масових заходів є правопорядок як складова частина громадського порядку та публічної безпеки. Порядок організації та проведення масових заходів регламентується адміністративно-правовими нормами. Суспільні відносини у сфері масових заходів схильні до адміністративно-режимного регулювання. Адміністративно-правового механізму забезпечення правопорядку під час масових заходах – це комплекс застосовуваних уповноваженими органами адміністративно-правових засобів управлінського впливу на суспільні відносини, що складаються при підготовці, організації та проведенні масових заходів з метою забезпечення правопорядку. Основним владним органом, який реалізує повноваження у сфері забезпечення правопорядку, є Національна поліція, яка захищає право громадян на мирні збори у різних формах.
Посилання
Про затвердження Концепції запровадження в діяльності та підрозділів Національної поліції України скандинавської моделі забезпечення публічної безпеки та порядку під час проведення масових заходів : Наказ МВС України від 23.08.2018 р. № 706. URL: https://ips.ligazakon.net/document/MVS873.
Ковтун М. С., Іванюк А. О. Особливості здійснення адміністративної діяльності поліції під час проведення масових заходів. Юридичний науковий електронний журнал. 2020. № 8. С. 387–290.
Пєтков С. В. Правопорядок. 2022. URL: https://tnu.edu.ua/wp-content/uploads/2022/03/%D0%9F%D0%A0%D0%90%D0%82.pdf.
Адміністративне право України (загальна частина): навчальний посібник / Остапенко О. І., Ковалів М. В., Гулак Л. І. та ін. Львів : СПОЛОМ, 2021. 616 с.
Теорія держави і права : навчальний посібник / за заг. ред. Лисенкова С. Л., Копєйчикова В. В. Київ : Юрінком Інтер, 2002. 368 с.
Переш І. Є., Бариська Я. О. Теоретичні характеристики правомірної поведінки. Науковий вісник Ужгородського національного університету, 2019. Випуск 59. Том 1. С. 66–69.
Кодекс України про адміністративні правопорушення : Закон України від 07.12.1984 р. № 8073-Х. URL: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/80731-10#Text.
Механізм. Словник іноземних слів. URL: https://www.jnsm.com.ua/cgi-bin/u/book/sis.pl?Qry=%CC%E5%F5%E0%ED%B3%E7%EC.
Права людини і громадянина : навальний посібник / П. М. Рабінович, М. І. Хавронюк. Київ : Атіка, 2004. 463 c.
Семенишин М. О. Механізм захисту прав і свобод людини в діяльності Національної поліції України. Порівняльно-аналітичне право. 2020. № 2. С. 143–146.
Подорожна Т. С. Правовий порядок: теоретико-методологічні засади конституціоналізації : дис … д-ра юрид. наук : 12.00.01. Київ, 2017. 503 с.
Ковалів М. В. Взаємодія поліції та інститутів громадянського суспільства. Соціально-правові студії. 2021. Випуск 2(12). С. 79–85.